Επόμενος σταθμός, Περιστέρι

Ο Κωνσταντίνος Αναγνωστόπουλος, στην πρώτη του εμφάνιση σαν παίκτης της Καλλιθέας

Το φορτωμένο πρόγραμμα των χριστουγεννιάτικων διακοπών (διακοπών για τους μη σκακιστές, προφανώς) συνεχίζεται με τα Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα 2010 Νέων Ανδρών/Γυναικών (<20) και Εφήβων/Νεανίδων (<18) στο Περιστέρι, από τις 3 ως τις 9 Ιανουαρίου. Από την παρέα που έπαιξε στη Νίκαια, δύο μόνο βρήκαν τη διάθεση και τις δυνάμεις να δοκιμάσουν την τύχη τους κι εδώ. Συμμετέχοντας στην κατηγορία των Νέων Ανδρών, ο Σταμάτης Κούρκουλος-Αρδίτης ξεκίνησε με 2/2 (νίκη επί του Ηλ. Καζαντζίδη) αλλά έχασε στον 3ο γύρο από τον Χριστοδούλου, σπάζοντας ένα μακρύ σερί επιτυχημένων αποτελεσμάτων, ενώ ο Σάββας Χριστίδης έχει 1/3 (έχασε μια ενδιαφέρουσα θέση από το Ν. Παπαδημητρίου). Ο Νίκος Αγγελής, που είχε δηλώσει αρχικά συμμετοχή, δεν μπόρεσε τελικά να πάρει μέρος.
Όμως, στην κατηγορία των Εφήβων, αγωνίζεται επίσης ο Κωνσταντίνος Αναγνωστόπουλος, πρόσφατη μεταγραφή του ΣΟ Καλλιθέας από τον ΣΟ Λαμίας. Αφού υποχρεώθηκε να πάρει εξαίρεση από τον πρώτο γύρο λόγω …καιρού, ο Κωνσταντίνος κέρδισε το Δαίδαλο Τσοκόπουλο κι έχασε στον τρίτο γύρο στην πίεση χρόνου.
Για αναλυτικά αποτελέσματα, παρτίδες κλπ., βλ. την επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης.

Ενημέρωση 10/1.
Ο Σταμάτης τελείωσε το τουρνουά με 5/9 (ήττα από Γκούμα και Τζουγανάκη, ισοπαλία με Σπύρου και Γ. Παπαδόπουλο) και πήρε τη 16η θέση (σε 40 συμμετοχές). Ο Σάββας, που έπαιξε κάπως ανόρεχτα στους τελευταίους γύρους, πήρε την 27η θέση με 4 βαθμούς. Στους Έφηβους, ο Κωνσταντίνος έκλεισε με 5/9 και πήρε επίσης τη 16η θέση (σε 35 συμμετοχές). Η ατυχία (αναγκαστική εξαίρεση στον 1ο γύρο) και η κακή διαχείριση του χρόνου (ήττες στον 3ο και 4ο από καλύτερες θέσεις) δεν του επέτρεψαν να αντιμετωπίσει περισσότερους ισχυρούς αντιπάλους – έδειξε όμως ότι διαθέτει μεγάλες δυνατότητες.

Για την ιστορία, Πρωταθλητής Νέων 2010 είναι ο Τάσος Παυλίδης, με δεύτερο το Γκούμα και τρίτο το Χριστοδούλου. Πρωταθλητής Εφήβων ο Αντώνης Παυλίδης, μπροστά από τους Καφώρο και Λιάσκο. Στις Νέες Γυναίκες πρωταθλήτρια η Ζωή Ιορδανίδου, μπροστά από τις Παγάνογλου και Παυλίδου. Στην 4η θέση η Ελένη Αγγελή. Στις Νεανίδες 1η η Βάτκαλη, 2η η Σπύρου και 3η η Μπαρμπαγεωργοπούλου.